Taşınabilir güneş panelleri çok daha kompakt boyutlarda olmasına rağmen sabit olarak tasarlanan panellerle aynı mühendislik teknolojileri kullanılmaktadır. Evlerde, işyerlerinde çatı üzerinde kurulan sabit ve belirli bir çerçeve sınırında yerleştirilen güneş panellerinin aksine taşınabilir güneş panelleri katlanıp taşınacak şekilde tasarlanış koruyucu kılıf içerisinde yer almaktadır.

Artan enerji fiyatlarına alternatif olmak için yerleşik yerlerin güneş enerjisi sistemleriyle dekore edilmesiyle, evlere ve işyerlerine yönelik güneş panellerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte, artık güneş enerjisinin herhangi bir zamanda herhangi bir yere kolaylıkla taşınmasına izin veren taşınabilir güneş panelleri ile enerji tasarrufu her yerde yapılabilir hale gelmektedir.

İster arkadaşlarınızla kamp yapıyor, ister karavanınızla seyahat ediyor veya elektrik kesintisi sırasında evinizde olun, taşınabilir güneş panelleri size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamaya yardımcı olmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi hareket halindeyken çalışmak üzere tasarlanmış küçük boyutlu paneller çatılara kurulan güneş panellerinin maliyetlerinin oldukça altındadır.

Taşınabilir güneş panellerinin, sabit güneş enerjisi sistemleriyle karşılaştırıldığında sınırlı bir güç çıkışına sahip olduğu düşünülmektedir.

Taşınabilir güneş panelleri nasıl çalışır sorusuna cevap verecek olursak elektrikli cihazlara güç sağlamak için gerekli mühendislik çalışmalar yapılarak üretilmektedir. Taşınabilir güneş panelleri jeneratörler gibi geleneksel güç kaynaklarına ihtiyaç duymadan elektrikli cihazlara enerji vermektedir.

Taşınabilir güneş panelleri, güneş enerjisini yakalayıp elektriğe dönüştüren fotovoltaik hücrelerden meydana gelmektedir. Taşınabilir güneş panelleri daha sonra birbirine bağlanır ve güneş tarafından üretilen enerjiyi depolamak için bir pile bağlanır. Daha sonra pilde depolanan enerji elektrik enerjisi olarak kullanılmaktadır.

Taşınabilir güneş panelleri değişik bütçeler ve enerji ihtiyaçları için farklılık gösterebilmektedir. Taşınabilir güneş panelleri avantajları arasında yüksek verimlilik ve düşük bakım maliyetleri yer almaktadır. Bununla birlikte taşınabilir güneş panellerinin en önemli faydası ve birçok insan tarafından tercih edilmesinin nedeni ise sahip olduğu kısa süreli yatırım getirisidir.

Taşınabilir güneş panelleri mono kristal güneş paneli yapıdadır ve bu özellik taşınabilir güneş panellerine önemli ölçüde yüksek bir verimlilik vermektedir. Taşınabilir güneş panelleri imalat işlemi sırasında, silikon çubuklar halinde şekillendirilir ve daha sonra mono kristal hücrelerin silikonları halinde kesilir. Tek kristal terimi, tek kristal silikonun kullanımını ifade etmektedir. Tek kristal silikon sayesinde elektronlar daha serbest hareket eder ve bunun sonucunda panelden şarj edilen cihaza daha fazla güç sağlanır.

Çok yönlü taşınabilirlikleri sayesinde, taşınabilir güneş panelleri genellikle yürüyüşçüler, kampçılar, gezginler veya şebeke gücüne erişemediğinde elektrik kaynağına ihtiyaç duyan herkes tarafından kullanılmaktadır.

Çoğu portatif güneş paneli sabit kullanım için ideal olmasa da, panellerin binaların çatılarının yanı sıra araçların üzerinde kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmış taşınabilir güneş paneli sistemi oluşturulması mümkündür.

Alternatif olarak, taşınabilir güneş panelleri, kamp gezilerini kolaylaştırmak, hareket halindeyken telefonunuzu şarj etmek veya bir elektrik kesintisini gidermek için kullanılabilmektedir. Taşınabilir güneş panelleri enerji sorunlarını çözmek amacıyla çok farklı alanlarda kendine uygulama alanı bulmaktadır.

Taşınabilir güneş panelleri hava koşullarına dayanıklı özel kaplama ve koruyucu malzemelerle her türlü çizilmeye ve su müdahalesine yönelik korumalı olarak tasarlanmıştır. Doğa içerisinde vakit geçirmelerde mükemmel olan portatif güneş enerjisi sistemleri her türlü hava koşulunda kullanılma imkânını sunmaktadır.

Taşınabilir güneş enerjisi yalnızca güneş ışığından yenilenebilir ve güvenilir elektrik üretmekle kalmaz, aynı zamanda geleneksel enerji yedekleme sistemlerinin yaydığı zararlı sera gazı emisyonlarını da azaltır. Bu nedenle, kamp malzemelerinize ve elektrikli aletlerinize güç sağlamak için benzin kullanmanın çevresel etkisi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Taşınabilir güneş panelleri hemen hemen her alanda kullanılabilir. Teknelerde, karavanlarda güneş panellerinin kullanımı oldukça yaygındır. Aynı zamanda güneş panelleri ile kamp yapmak da oldukça caziptir. Taşınabilir güneş panelleri sayesinde birçok elektronik cihazınızı kolayca kullanmak mümkün hale gelmektedir. Güneş panellerinizin watt değeri, hangi elektrikli ekipmanı kullanabileceğinizi belirler. 380v taşınabilir güneş paneli ile hemen hemen her cihazı kullanabilirsiniz. 220v taşınabilir güneş paneli ile çamaşır makinesi, buzdolabı gibi cihazları çalıştırmak mümkün olacaktır.