Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Nedir ?

Güneş enerjisi sistemi günümüzde giderek yaygınlaşmakta ve kullanım alanını genişletmektedir. Bunun en büyük örneği ise tarımsal alanda güneş enerjisi kullanımının hızla yaygınlaşması ve tercih edilmesidir. Özellikle şebeke elektriğinin bulunmadığı tarlalarda mazot ile sulama son derece maliyetlidir. Bunun için geliştirilen solar dalgıç pompalar ile en az maliyetle tarlanızı sulayabilirsiniz. Solar pompalar güneş enerjisinden aldığı enerjisi sürücü vasıtası ile doğrudan pompayı çalıştırmak için kullanılır.

Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemi Çeşitleri Nelerdir ?

Güneş Enerjisi ile sulama sistemlerinin alternatif seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler sizin sulama yapmak istediğiniz alandan, kuyunuzun derinliğine ve saatte almak istediğiniz su miktarına göre değişmektedir. Genellikle bahçe tipi sulama alanlarında yaygın olarak ufak DC pompalar kullanılırlar. Daha büyük dekarlı tarlayı sulamak ve saatte daha fazla suya ihtiyaç olan sulama sistemlerinde genellikle trifaze sistemler tercih edilirler. Bu sistemler daha büyük güce ihtiyaç duyarlar ve maliyetleri DC pompalara göre daha yüksektir. Gecede sulama ihtiyacı duyan sulama sistemlerinde akü kullanmak mümkündür. Bunun için monofaze pompa ve şebeke elektriği üreten inverter kullanılmalıdır fakat bu sistemlerin dezavantajıda vardır. Birde altarnatif olarak seyyar güneş enerjisi ile sulama yapmak mümkündür. Bu sistemler genellikle römork üzerine kurulmuş güneş panellerinden oluşmaktadır ve birçok tarlayı dolaşarak sulama yapmak mümkündür. Seyyar güneş enerjili tarla sulama sistemleri,  sabit sistemlere göre daha maliyetli olmasına rağmen komşu tarlalara kiraya vermek bile mümkündür.

DC Solar Dalgıç Pompa Nedir ?

DC dalgıç pompalar yaygın olarak yüzeye yakın kuyularda ve ufak bahçelerde kullanılırlar. Bu tür pompaların saatte verdiği su miktarı genellikle düşüktür ve derin kuyulardan su çekme kapasitesi düşüktür. Günlük ortalama yedi saat sulama yapılabilmektedir ve akü maliyeti olmadığı için amortisman giderleri son derece ekonomiktir. DC pompaların çalışma voltajları düşük olduğu için daha az güneş paneli kullanıldığından maliyetide uygundur. DC pompalar hazır paket olarak gelmektedir. Sizin tek yapmanız sistemi bağlamak ve sulamaya başlamaktır.

Trifaze Solar Dalgıç Pompa Nedir ?

Dalgıç pompalar güçlerine göre sınıflandırılırlar. Dalgıç pompanızın gücü, kullanmanız gereken güneş panelinizin sayısını belirler. 3 Beygir gücünde ve daha büyük olan dalgıç pompalar trifaze elektrik ile çalışmaktadırlar. Trifaze pompalar derin kuyularda ve büyük tarlaları sulamada kullanılırlar. Trifaze güneş enerjisi ile sulama sistemleri en yaygın kullanılan sistemlerdir. Güneş panelleri sisteme seri bağlanarak sürücünün çalışma voltajına uyumlu hale getirilir. Böylece güneş panelleri ürettiği enerji 380 volt trifaze elektriğe dönüştürürler. Trifaze dalgıç pompayu güneş paneli sistemleri günlük ortalama yedi saat çalıştırabilirler.

Monofaze Solar Dalgıç Pompa Nedir ?

Güneş enerjisi sulama sisteminin bir başka altarnafide monofaze sistemlerdir. Bu sistemler ev elektriği ile çalışırlar. Aynı trifaze olan pompalar gibi bu sistemlerde de olan dalgıç pompanın gücüne göre güneş paneli seçilir. Tek fark bu sistemlerde fazladan akü vardır ve aküler ciddi maliyetlidir. Profesyonel proje firmaları genellikle gecede sulama yapılması zorunlu olan sistemlerde bu tip akülü sistemleri tavsiye ederler. Çünkü aküler hem maliyetlidir hemde ömürleri daha kısadır. Bu yüzden sürekli akü değişim maliyeti çıkmaktadır.

Seyyar Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Nedir ?

Seyyar güneş enerjisi sistemleri en maliyetli solar sulama sistemleridir fakat en kullanışlı olanları da bu sistemlerdir. Öncelikle birçok çiftçinin korkulu rüyası, güneş panellerinin tarlada çalınma riski bu sistemlerde yoktur çünkü seyyar olması taşınmasınıda mümkün kılmaktadır. Seyyar güneş enerjisi sistemi ayrıca kendi tarlanız için faydalı olmaz. Mazotla sulama yapan ve maliyetleri çok yüksek olan başka çiftçilerede kiraya verilebilir. Böylece ekstradan bir gelir bile elde etmek mümkündür.

Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Maliyeti Ne Kadar ?

Güneş enerjisi ile tarla sulama sisteminin maliyeti dalgıç pompanın gücüne ve kapasitesine göre değişmektedir. Bunun için öncelikle kuyunuzda bulunan dalgıç pompanızın kapasitenizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Güneş ışınlarını maksimum seviyede yakalamak ve günde ortalama yedi saat sulama yapabilmek için mutlaka dalgıç pompa kapasitenizden daha yüksek kapasiteli güneş paneli kullanmanız gerekmektedir. Böylece sabahın ilk ışıklarını ve son ışıklarını yakalamanız daha kolay olacaktır. Örneğin 3 HP – 2.2 KW gücünde bir dalgıç pompaya sahipseniz ortalama 3.5 KW gücünde güneş paneli kullanmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için sitemizden güneş enerjisi sulama sistemleri fiyatlarına bakabilirsiniz.