Yenilenebilir enerji sistemi kullanıyorsanız çalıştırdığınız cihazın ne kadar güç tükettiğini bilmek çok önemlidir. Güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemleri şebeke elektriği gibi sınırsız bir kaynak olmadığından dolayı, günlük enerji hesabı yapabilmeniz için size aşağıdaki tabloyu hazırladık. Aşağıda ki tabloyu inceleyerek sizde evinizde günlük kaç kw enerjiye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Buzdolabı ne kadar enerji harcar ?

Evimizde kullandığımız buzdolapları mini boy, orta boy ve büyük boy olarak üçe ayrılırlar. Beyaz eşya üreticileri son yıllarda tasarruflu enerji tüketimine ağırlık vermişlerdir. Biz yaygın olarak kullanılan A+ buzdolabı için değerleri vereceğiz.

  • Orta Boy buzdolabı 24 saatte 650 watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
  • Büyük Boy buzdolabı 24 saatte 1050 watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
  • Mini buzdolabı 24 saatte 500 watt elektrik harcar (A+ sınıfı)

Çamaşır makinesi ne kadar enerji harcar ?

Çamaşır makinelerinin güç tüketimleri özelliklerine göre değişiklik gösterirler. A+ çamaşır makinesi için ortalama güç tüketimi saatte 800 watt’tır.

Elektrik süpürgesi ne kadar enerji harcar?

Elektrik süpürgeleri farklı güçlerde üretilmektedir. Elektrikli süpürgelerin alırken mutlaka etiket değerleri kontrol edilmelidir. Ortalama güçte elektrik süpürgesinin harcadığı elektrik saatte 1.500 watt’tır.

Bulaşık makinesi ne kadar enerji harcar ?

Bulaşık makinelerinin güç tüketimi enerji sınıfına göre değişiklik göstermektedir. A+ bulaşık makineleri saatte ortalama 1.800 watt elektrik tüketirler.

Elektrikli ütü ne kadar enerji harcar?

Evde kullanılan ütüler içerisinde ısıtıcı içerdiği için çok yüksek enerji harcarlar. Buharlı ütülerde, ütünün kalitesi arttıkça harcadığı enerji düşmektedir. Ortalama kalitede ütü saatte 2.500 watt enerji harcamaktadır. Güneş enerjisi veya rüzgar türbini sistemlerinde ütü kullanılırken sürekli prize takıp çıkartmak sağlıklı değildir. Ütünün tabanının soğuması ve yeniden ısınması güç sarfiyatını arttıracaktır.

Saç kurutma makinesi ne kadar enerji harcar?

Saç kurutma makinesinin tükettiği güç modeline göre değişiklik gösterecektir. Ortalama bir saç kurutma makinesi 2.200 watt elektrik harcar. Güneş enerjisi sistemlerinde saç kurutma makinesi kullanılması için inverter seçimi önemlidir. Saç kurutma makinesi uzun süre çalışmadığından akülerden çok fazla elektrik harcamaz fakat inverter saç kurutma makinesinin kullandığı anlık gücü kaldıracak güçte olmalıdır.

Derin dondurucu ne kadar enerji harcar?

Derin dondurucular harcadıkları enerji iç hacimlerine göre değişiklik göstermektedir. A+ derin dondurucuların ortalama tükettikleri güç miktarları aşağıdaki gibidir.

  • 102 litre derin dondurucu 24 saatte 1.200 watt elektrik tüketir (A+ sınıfı)
  • 240 litre derin dondurucu 24 saatte 700 watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
  • 312 litre derin dondurucu 24 saatte 900 watt elektrik tüketir (A+ sınıfı)

Klima ne kadar enerji tüketir?

Klimaların tükettiği enerji miktarı Btu’larına göre değişiklik gösterir. Yeni nesil klimalar güç tüketimleri bakımından oldukça avantajlıdır. Güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemlerinde klima kullanmayı düşünüyorsanız her modelin ve markanın tüketimini incelemenizi tavsiye ederiz.

  • 9.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saat 900 watt ile 3.700 watt elektrik harcar
  • 22.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saatte 900 watt ile 6.800 watt elektrik harcar
  • 44.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saatte 13.000 watt elektrik tüketir harcar

Elektrikli ısıtıcı kaç watt elektrik harcar?

Elektikli ısıtıcıların harcadığı elektrik saatte 1.300 watt ile 2.600 watt arasında değişmektedir.  Ancak güneş enerjisi sisteminde elektrikli ısıtıcı kullanılacaksa aküler uzun süre dayanamazlar. Güneşin en az olduğu kış aylarında, elektrikli ısıtıcılar sistemde çok yüksek güç sarfiyatında bulunurlar. Bu yüzden güneş enerjisi sistemlerinde elektrikli ısıtıcı pek tavsiye edilmez.

Fırın ne kadar enerji harcar?

Fırınların harcadığı elektrik miktarı modellerine göre değişiklik gösterir. Fırınlar yaklaşık saatte 2.000 watt elektrik tüketir. Bazen fırınların çalışma sıcaklığına göre güç tüketimi saatte 3.000 watt’a kadar çıkabilmektedir.

Termosifon ne kadar enerji harcar?

Termosifonların enerji tüketimi depolama kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. 50 litrelik bir termosifon saatte ortalama 1.800 watt elektrik harcar.

Mikrodalga ne kadar enerji harcar ?

Mikrodalga fırınların güç tüketimi modellerine göre değişiklik göstermektedir. Mikrodalga fırınlar ortalama 600 watt ile 1.000 arasında güç tüketir.

Dizüstü (laptop) bilgisayar kaç watt harcar?

Dizüstü bilgisayarlar saatte yaklaşık 90 watt elektrik harcar. Laptop’ta gücü adaptör çektiği için en iyi bilgiyi adaptörün üzerinde yazan watt değerine bakarak anlayabilirsiniz.

Kombi ne kadar enerji harcar ?

Kombi ağırlıklı olarak kış aylarında kullanılmaktadır. Yaz aylarında kombi sadece sıcak su elde etmek için kullanılır. Kombinin markasına, modeline göre güç tüketimi farklılık gösterir. Ortalama bir kombi saatte 150 watt güç tüketmektedir.