Birçok kişi güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. İşte bu yazı tam size göre. Güneş paneli fiyatları ne kadardır ? Jel akülerin maliyetleri nedir ? Jel Akünün ömürleri ne kadardır ? Bunun gibi aklınızda olan sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız. Keyifli okumalar.

Güneş Paneli Maliyeti Ne Kadardır ?

Şebeke hattından uzakta ( off-grid ) güneş enerjisi sistemlerinin maliyetleri öncelikle güneş panelleri oluşturmaktadır. Güneş panellerinin fiyatları belirlenirken birkaç hususa dikkat etmekte fayda var. Öncelikle güneş panellerinin güçleri maliyeti belirleyen en önemli etkendir. Güneş panellerinin güçlerini ise ” watt ” olarak belirtiriz. Örneğin 150 watt, 250 watt ve 275 watt gibi güçlerde paneller mevcuttur. Tabiki 250 watt bir güneş paneli ile 275 watt gücünde bir panel aynı fiyatta olmayacaktır. Birçok firmanın güneş panelleri için kendi fiyatı olduğundan dolayı net bir fiyat vermemiz neredeyse imkansız. Fakat sitemizden bizim fiyatlarımıza bakabilirsiniz. Elektrik üretmek için kullanacağınız güneş paneli sayısı, tüketim ihtiyacına göre profesyonel kişiler tarafından belirlenmelidir. Bir ev için ortalama 8 adeti veya 12 adet güneş paneli kullanılabilir.

Jel Akü Maliyeti Ne Kadardır ?

Bir başka önemli husus ise akülerdir. Aküler şebeke hattından uzakta olan yerler için hayati önem taşımaktadırlar çünkü güneş panelleri ile ürettiğiniz elektriği depoladığınız alandır. Türkiye’de satılan çok çeşitli akü vardır. Bu sistemin en önemli noktası kullanamız gereken akünün jel olmasıdır. Örnek vermek gerekirse 100 amperlik bir sulu veya kuru aküden alacağınız performans 20 amperdir. Bu tür aküler genellikle arabanın marjı için tasarlandığı için anlık yüksek akım verebilirler ama uzun süreli akım çekmek istediğinizde sizi yarı yolda bırakacaklardır. Jel aküler, normal akülere göre biraz daha maliyetli olmakla birlikte, güneş enerjisi veya rüzgar türbini sistemlerinin mutlaka tercih edilmelidirler. Örneğin ; 100 amperlik jel aküler 600,00 TL ile 900,00 TL arasındadır. Bir ev için yeterli olacak jel akü adeti güneş panellerinde olduğu gibi 8 adet ile 12 adet arasındadır.

İnverter Maliyeti Ne Kadardır ?

İnverter akülerde depoladığınız elektriği, şebeke elektriğine çeviren cihaza denir. Bu cihazları seçerken anlık tüketeceğiniz maksimum enerji miktarını bilmeniz gerekmektedir. Örneğin çamaşır makinası ile buzdolabının anlık tüketimi aynı değildir. Evler için genellikle 5000 VA / 4000 Watt’lık akıllı inverterler tercih etmekteyiz. Bu inverter bir evin neredeyse çoğu ihtiyacını kolaylıkla karşılamaktadır. 5000 VA / 4000 Watt Akıllı İnveter fiyatı ise 2.500,00 TL civarındadır.

Ev İçin Güneş Enerjisi Maliyeti Hesabı

Örneğimizde bir yazlık evi verelim. Yaz aylarında şebeke hattından uzakta kullanılan bir ev için aşağıadaki sistemin yapılması uygun olacaktır. Hemen altında ortalama çalıştıracağı cihazlarında bilgisi verilmiştir. Böyle bir sistemin kullanıcıya ürün maliyeti ortalama 14.000,00 TL’dir.

Ürün Adı

   Ürün Adedi   

   Garanti Süreleri   

   275 Watt Monokristal Solar Panel ( A Sınıf En Verimli Panel )   

8 Adet

25 Yıl

5000 VA / 4000 Watt Akıllı Tam Sinüs İnverter

1 Adet

2 Yıl

    100 Amper Jel Akü (A Kalite Derin Deşarj Özellikli)    

8 Adet

2 Yıl

Solar Kablo

40 Metre

2 Yıl

Solar Konnektör

2 Kw

2 Yıl

Akü Atlama Kablosu

8 Metre

2 Yıl

Akü Kutup başı

8 Set

2 Yıl

Çalıştırabileceği Cihazlar ; 

* Led Aydınlatma Sistemi – 12 Saat Çalıştırabilirsiniz. Ekonomik Solar olarak aydınlatma sisteminde 10 Watt’lık Led Ampülleri tavsiye etmekteyiz.

* Televizyon ve Uydu Alıcısı – 10 Saat Çalıştırabilirsiniz. LEd ekranlı televizyon daha az enerji sarfiyatı harcadığından dolayı daha uzun süreli çalışacaktır.

* Büyük Boy Buzdolabı – Tam Gün. Ekonomik Solar olarak sistemin verimini arttırmak için A+++ buzdolablarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

* Elektrikli Yayık Makinası – Haftada 3 Sefer. Çiftliklerin olmazsa olmazı olan elektrikli yayık makinasını güneşli günlerde haftada 3 defa kullanabilirsiniz.

* Hidrafor Sistemi – Günlük Kullanım İçin İdeal. Evin su ihtiyacı için 0,55 Kw olan hidraforu çalıştırmak için uygundur.

* Çamaşır Makinası – Haftada 1 Sefer. Ekonomik Solar olarak A+++ çamaşır makinasını güneşli günlerde öğle saatinde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

* Bulaşık Makinası – Haftada 2 Sefer. Ekonomik Solar olarak A+++ bulaşık makinasını öğle saatlerinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

* Cep Telefonu Şarjı – Gün içerisinde sınırsız süreli cep telefonu şarjını kullanabilirsiniz.