Elektrikli bisikletler yeni bir teknoloji gibi görünse de aslında üretim tarihi oldukça eskidir. Elektrikli bisiklet fikrinin ilk üreticisi Gustavo Truve’dır. Truve 1800’lerde ilk elektrikli bisikleti icat etti. Tabii ki, o zamanki koşullar nedeniyle başlangıçta elektrikli bisiklet gelişimi yavaş olsa da, günümüzde artık birçok stil ve tasarım sahip elektrikli bisiklet bulmak mümkündür.

Bisiklet sürüşü çevre dostu ve doğa ile iç içe en eğlenceli aktivitelerden birisidir. Genel olarak, dünya da birçok ülkede sadece bir spor olarak değil, aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır.

Elektrikli bisiklet nedir? Elektrikli bisiklet denilince insanların aklına ilk olarak scooter ya da elektrikli motosiklet gelebilir ancak elektrikli bisikletlerin tasarımı tamamen farklıdır.

Klasik bir bisikletin çalışma mekanizması tamamen i insan gücüne dayanmaktadır. Elektrikli bisikletlerde normal klasik bisikletlerde olduğu gibi pedal çevirme vardır. Elektrikli bisikletlerde klasik bisiklete göre oluşan farklılık insan gücünü artırma rolü oynayan elektrikli bileşenler kullanılmasıdır. Normal bir bisiklete elektrikli bileşenler eklenmesi durumunda ve klasik bisiklet elektrikli bir bisiklete dönüştürülebilir.

Elektrikli Bisiklet Çalışma Mekanizması

Elektrikli bisiklet çalışma mekanizması nasıl olmaktadır sizlere bilgiler verelim. Bir elektrikli bisikletin pedallarına veya ön tekerleğine entegre edilen bir elektrik motoru, bisiklete güç katmaktadır. Aslında temelde elektrikli bisikletler normal bir bisiklet gibi çalışmaktadır. Standart bir bisikletten pek farkı olduğunu söyleyemeyiz. Elektrikli bisikletler genellikle standart bir bisikletle aynı tasarıma sahiptir ancak teknoloji ilerledikçe elbette farklı tasarımlarda ortaya çıkmaktadır.

Klasik bisikletler tamamen insan gücüne dayanan bir sistem ile çalışmaktadır. Elektrikli bisikletler de ise pedal eforuna ek olarak elektrik desteği sağlandığından daha kolay ve güçlü yolda ilerleme sağlanabilir.

Elektrikli bisikletler özellikle yokuşlu olan yollarda oldukça kullanışlıdır. Bisiklette yer alan elektrik motoru sayesinde sürücü yokuşlu yolları daha rahat çıkmaktadır. Elektrikli bisiklet sadece motor gücüne göre tasarlanmamaktadır. İstenilirse elektrikli bisiklet standart bisiklet olarak da kullanılma imkânına sahiptir elektrik motoru istenilen durumda açılmaktadır.

Elektrikli bisikletlerde elektrik motorları genellikle bisikletin arkasına monte edilmiş bir batarya ile çalışmaktadır. Bisiklet sürücüsü her pedal çevirdiğinde elektrikli motor harcanan güce göre farklı hızlarda devreye girmektedir. Bu sayede sürücüler daha az güç harcayarak daha fazla mesafe alabilmektedir.

Elektrikli Bisiklet Avantajları

Elektrikli bisiklet avantajları kullanıcılarına sürüş açısından birçok kolaylık sağlamaktadır. Elektrikli bisiklet özellikle uzun mesafeli yollarda veya dik yokuşlarda kullanımı kolaydır.

Elektrikli bisikletler, seyahat ve egzersiz için birçok avantaj sunmaktadır. Bisiklete binmek özellikle sağlık açısından faydalıdır çünkü vücudun farklı bölgelerindeki kaslar sürüş esnasında hareket etmektedir. Fitness ve kilo kaybı için bisiklet sürmek oldukça önemlidir.

Elektrikli Bisiklet Şarjı

Elektrikli bisiklet şarjı nasıl yapılır dilerseniz bu sorunun cevabını sizlere verelim. Elektrikli bisiklet pilleri taşınabilir özelliktedir. Elektrikli bisikletlerde genellikle lityum iyon ve lityum polimer piller kullanılmaktadır.

Lityum iyon pil teknolojisi yeni bir teknolojidir ve özellikle elektrikli bisikletler için üretilmemiştir. Lityum pillerin en büyük özelliklerinden biri hafif olmasıdır. Fazla bakım gerektirmedikleri için kullanımları oldukça kolaydır. Pilin hafifliği bisikletin ağırlığını ve menzilini doğrudan etkilediği için elektrikli bisikletin sürüşü açısından oldukça önemlidir.

Elektrikli Bisiklet Donanımı

Elektrikli bisikletler yapısında birçok donanıma sahiptir. Elektrikli bisiklet donanımı hakkında kısaca sizlere bilgi vermek istersek öncelikle LED gösterge panelinden başlayabiliriz. LED gösterge panelleri sürüş esnasında ne kadar hıza sahip olduğunu veya toplam sürüş süresi hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca LED gösterge panelinde pil durumu ve pedal destek seviyesi görüntülenmektedir.

Elektronik bisikletlerde yer alan bir diğer donanım ise çamurluklardır. Zorlu hava koşullarında bisiklete koruma sağlayarak elektronik bisikletin dış unsurlardan minimum düzeyde etkilenmesini sağlar.

Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler önemli detaylar içermektedir. Elektrikli bisiklet modelleri farklı özelliklere göre tasarlanmaktadır. Elektronik bisiklet kullanan kişinin erkek ya da kadın olması bisiklet modelini etkilemektedir. Kadınlar, erkekler veya unisex için üretilmiş bisiklet çeşitleri bulunmaktadır.

Elektrikli bisiklette bulunan vites sayısı ve fren tipi gibi özellikler de hangi modelin seçileceği konusunda fikir vermektedir. Alınacak bisikletin modelini ve teknik özelliklerini kullanım amacına uygun seçmek önemlidir.

Bisikletin markası ve jantları gibi özellikler de satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Elektrikli bisiklet fiyatı, alınacak markaya ve teknik özelliklere göre değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli bisiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler sürücü sağlığı açısından oldukça önemlidir. Elektrikli bisikletler sadece bisiklet yollarında kullanılmalıdır. Elektrikli bisiklet sürülürken trafik kurallarına ve araç işaretlerine doğru bir şekilde uyulmasına özen gösterilmelidir.

Elektrikli bisikletler özellik açısından sessiz bir mekanizmaya sahip oldukları için yayaların ve otomobil sürücülerinin bisikleti fark etmesi zor olmaktadır. Bu nedenle, fazladan bir zil veya ışık eklemek iyi bir çözüm olabilir.

Olası kazaları önlemek için jant lambaları, ışıklı kaputlar, LED farlar ve benzeri cihazlar kullanmak önemlidir. Bisiklet kullanırken sürücünün baret ve kişisel koruyucu donanım kullanması olası kazalara karşı önlem oluşturmaktadır.