İnverter veya Diğer Adı ile İnvertör Nedir ?

İnverter doğru akımı ( DC Volt ) alternatif akıma ( AC Volt ) çeviren cihazdır. Güneş enerjisi sistemlerinde, güneş panelleri doğru akım ürettiği için bu enerji akülerde depolanır. Akülerde depolanan 12 volt, 24 volt veya 48 volt doğru akım ( DC Volt ) inverter sayesinde 230 volt altarnatik akıma ( AC Volt ) çevrilir.

İnverter Çeşitleri Nelerdir ?

Solar sistemlerde kullanılan inverterler ikiye ayrılırlar. Bunlardan birincisi On-Grid inverterdir. On-Grid inverterler lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde, üretilen elektriği dönüştürmede kullanılır. Üretilen elektrik depolama ihtiyacı olmadan şebeke gerilimine dönüştürülür ve dağıtım şirketine iletilir. İkinci inverter çeşidimiz ise Off-Grid inverterdir. Off-Grid ( Ada ) sistemlerinde kullanılan inverterler şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde yaygın olarak kullanılırlar ve onlarda kendi içlerinde ayrım gösterirler.  Off-Grid inverterler iki şekilde çıkış dalgası üretirler. Bunlarda birisi modifiye sinüstür diğeri ise tam sinüs.

Modifiye İnverter Nedir ?

Modifiye inverter diğer bir adı ile kare dalga inverter, tam sinüs inverterler gibi saf sinüs çıkış dalgası vermezler. Bu yüzden buzdolabı, çamaşır makinası, pompa gibi daha hassas motorlu cihazlarda kullanılması tavsiye edilmez. Modifiye sinüs inverter böyle hassas cihazların zamanla bozulmalarına sebep olabilirler. Fiyatları tam sinüs inverterlere göre daha uygundur.

Tam Sinüs İnverter Nedir ?

Tam sinüs inverter akülerden gelen dc voltajı şebeke dalgası şeklinde ve frekansında çıkarır. Tam Sinüs inverterlerin verimleri  89 ile  94 arasında değişmektedir. Çalışma frekansları da 50 / 60 Hz’dir. Tam sinüs inverterler, buzdolabı,  hidrafor, çamaşır makinası gibi motorlu yüklerde sorunsuz çalışma sağladıklarından dolayı, modifiye invertere göre daha yaygın kullanılırlar. Aynı zamanda komprasör gibi yüksek akım çeken cihazların çalışmasında, yüksek demeraj özelliğinden dolayı bu inverterin kullanımı tercih edilir.

Şebeke Bağlantılı Tam Sinüs İnverter Nedir ?   

Günümüzde gelişen teknoloji ile inverterler daha kullanışlı ve çözüm odaklı olmaya başladılar. Son zamanlarda güneş enerjisi sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan şebeke bağlantılı inverterler ( akıllı tam sinüs inverter ), diğer off-grid inverter gibi şebekeden uzakta değil de şebeke ile senkronize çalışmaktadır. Diğer off-grid inverterlerin içerisinde şarj kontrol cihazı olmamasına rağmen, şebeke bağlantılı tam sinüs inverterler aynı zamanda güneş panellerinden gelen elektriği şarj kontrol cihazından geçirerek akü şarjına yönlendirir. Aynı zamanda en büyük özelliklerinden, hatta en önemli özelliğinden biriside güneş panelleri ve akülerde enerjinin kalmadığı durumlarda otomatik olarak bağlandığı şebekeden elektriği alarak, enerji ihtiyacının kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamaktır. Akıllı Sinüs inverterler sadece şebekeye bağlı değil aynı zamanda şebekeden uzak olan yerlerde de çok verimli şekilde kullanılabilir.

İnverter Nasıl Seçilmeli ve Hangisi Alınmalı ?

İnverter gücü sizin sisteminizde kullanacağınız güçlerin toplamından daha büyük olmalıdır. İnverter alırken en ideal seçimi yapmak istiyorsanız, sistemde kullanacağınız cihazların harcadıkları güçleri çok iyi biliyor olmanız gerekecektir. İnverter çalışma mantığı olacak, aynı anda çalışan veya çalışacak olan cihazların gücünün toplamından daha yüksek olmalıdır. Size bunu bir örnekle açıklamak isterim.

Örneğin ; Bağ evinizde kullanmak için bir güneş enerjisi sistemi düşünüyorsunuz. Burada çalıştırmak istediğiniz cihazlar aşağıda ki gibi.

Aydınlatma Sistemi – 100 watt / saat

Televizyon ve Uydu Alıcı – 180 watt / saat

Buzdolabı – 1000 watt / gün ( saatte yaklaşık 50 watt diyelim )

Çamaşır Makinası – 800 watt / saat

Bulaşık Makinası – 1800 watt / saat

Bu sistemde tüm cihazlar aynı anda çalışacağı düşünülürse en ideal inverter için hepsinin gücünün toplamının 50’si daha yüksek inverter almamız gerekir.

Toplam Güç ; 2930 Watt / Saat

Seçilmesi Gereken İnverter ; 5000 Watt Tam Sinüs

Fakat bu sistemde gücü tasarruflu kullanırsak, örneğin bulaşık makiması çalışırken diğer cihazları  çalıştırmaz ve sadece buzdolabını çalıştırırsak inverteri daha düşük seçebiliriz. Böyle çalıştırılan sistemde aşağıdaki inverter seçilebilir.

Toplam Güç ; 1850 Watt / Saat

Seçilmesi Gereken İnverter ; 2500 veya 3000 Watt Tam Sinüs