Rüzgar Türbini veya Rüzgar Gülü Nedir ?

Rüzgâr türbinleri, havada olan kinetik enerjiyi, mekanik enerjiye çevirirler. Rüzgar türbinin içerisinde bulunan jeneratör sayesinde kanatların dönmesi ile oluşan mekanik enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürürler.

Rüzgar Türbini Ne Kadar Elektrik Üretir ?

Şebekeden uzakta yer alan evlerde kullanılan ev tipi rüzgar türbinleri, ürettikleri elektriği akülerde depolarlar. Rüzgar türbinleri jeneratörünün maksimum üretebildiği watt gücüne göre sınıflandırılırlar. Rüzgar gülü, rüzgar hızı sürekli değiştiğinden dolayı maksimum verim ile çalışamazlar. Bu yüzden kullanıcılar rüzgar türbinin düşük devirlerde dönmesini varsayarak maksimum güç hesabı yapmamalıdırlar.

Rüzgar Türbini Montajı Nasıl Olmalıdır ?

Rüzgar türbinlerinin montajında yer seçimi çok önemlidir. Ev tipi rüzgar türbini kurulumu yapmadan önce montaj yeri analizinin tespitinin iyi yapılması gerekmektedir. Rüzgar yönü, rüzgar şiddedi ve rüzgarın önünü kesecek birşeyin olmaması verimi arttıracaktır.

Rüzgar Türbini Ne Kadar Yüksek Olmalıdır ?

Ev tipi küçük rüzgar türbin, montajı yapıyorsanız bir başka dikkat etmeniz gereken konu ise yüksekliktir. Rüzgar türbinin kanatları, rüzgar enerjisini daha iyi yakalayıp elektrik enerjisinden maksimum yararlanmak için kulenin mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekmektedir. Ev tipi rüzgar türbinlerinin direk boyu, yani yüksekliği 6 metre ile 12 metre arasında değişmektedir.

Rüzgar Türbini Kanatları Nasıl Olmaldır ?

Rüzgar türbinleri, hava akışını kanatları aracılığı ile mekanik enerjiye çevirirler. Bu yüzden rüzgar türbini kanat yapısı son derece önemlidir. Kanatlar mutlaka çok hafif ve aşırı rüzgardan etkilenmeyecek şekilde olmalıdır. Genellikle ev tipi rüzgar türbini kanatları kompozit malzemeden hafif ve esnek seçilmektedir.

Rüzgar Türbini Şarj Kontrol Cihazı Nedir ?

Şebekeden hattından uzakta yer alan ev veya çiftlik gibi yerleşimlerde kullanılan rüzgar türbinleri, ürettikleri elektriği akülerde depolarlar. Rüzgar enerjisinin ürettiği elektriği akülerde depolamaya uygun hale getiren cihazlara, şarj kontrol cihazı veya şarj regülatörü adı verilirler. Böylece üretilen elektrik akülerin ömrünü kısaltmadan depolanır. Her rüzgar türbini sisteminde mutlaka şarj kontrol cihazı kullanılması gerekmektedir.