Polikristal Güneş Paneli

Göster:
Sırala:

Lexron 170 Watt Polikristal Solar Panel

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

820,00TL KDV Dahil: 820,00TL

Lexron 285 Watt Polikristal Solar Panel ürün görseli Yeni Ürünler

Lexron 285 Watt Polikristal Solar Panel

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.200,00TL KDV Dahil: 1.200,00TL

Tommatech 170 Watt Polikristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

Tommatech 170 Watt Polikristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulun..

860,00TL KDV Dahil: 860,00TL

Tommatech 275 Watt Polikristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

Tommatech 275 Watt Polikristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.300,00TL KDV Dahil: 1.300,00TL

Tommatech 280 Watt Polikristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

Tommatech 280 Watt Polikristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.330,00TL KDV Dahil: 1.330,00TL

Polikristal Güneş Paneli kategorisi görseli

Polikristal Güneş Paneli kategorisindeki ürün fiyatları

Polikristal Güneş Paneli kategorisine uygun ürünler ve fiyatları

Polikristal güneş paneli ile solar sistemlerinizde kaliteli ve ucuz elektrik üretimi yapabilirsiniz. Günümüzde güneş panelleri iki farklı hücre tipine göre sınıflandırılır. Bunlardan birincisi polikristal solar hücre yapılı güneş panelleri, diğeri ise monokristal solar hücre yapılı güneş panelleridir. Günümüzde yaygın olarak polikristal hücreli güneş panelleri üretilmektedir.   Polikristal paneller , monokristal güneş paneli 'ne göre potada çekme prosesi işlemi gerektirmediğinden daha uygun maliyetlidir. Polikristal güneş panellerinde silikon ham haldeyken eritilir ve kare hücre haline getirilir. Böylece polikristal solar hücre yapılı güneş panelinin üretim maliyeti, monokristal hücre yapısına göre daha uygundur. Polikristal güneş panelleri, düşük maliyetli olduğundan daha yaygın üretime sahiptir.  Fakat polikristal güneş panellerinin verimliliği, monokristal ile kıyaslandığında daha düşüktür.  Polikristal güneş panellerinin verimliliği genellikle 13-16% oranındadır.


Polikristal güneş panelleri; hem ülkemizde hem de tüm dünya genelinde, diğer güneş panellerine oranla daha fazla tercih edilmektedir. Polikristal güneş panelinin daha fazla tercih edilmesinin en temel nedeni; bu tip güneş panellerinin daha ekonomik olmasıdır. Üretimde kullanılan teknolojilerin daha az maliyetli olması sebebi ile polikristal güneş panelleri daha uygun fiyatlara üretilebilmektedir. Bu da tüketicilerin daha iyi fiyatlarla güneş paneli almalarına olanak sağlamaktadır. Bu tip güneş panelinin, monokristal güneş paneline nazaran daha az verimli olduğu görülebilmektedir.  %20 oranlarda verimliliğe ulaşabilen monokristal güneş panellerinin aksine, %12 ile %15 arası verimliliğe sahip Polikristal güneş panelleri bu konuda biraz daha geride kalmaktadır. Bu tip güneş panellerinin ilk yatırım maliyetlerini amorti etme süreleri ortalama 2 ila 4 yıl arasında değişmektedir. Bu bakımda monokristal güneş panellerine oranla daha avantajlı olmaktadırlar. Bu güneş paneli modellerinin üretim teknolojileri daha kolay ve daha az maliyetli olduğu için, diğer güneş paneli modellerine oranla daha uygun fiyatlı olmaktadırlar. Kullanılan paneller üzerine doğrudan vuran güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren güneş panelleri, sınırsız ve temiz bir enerji kaynağı olmaktadır. Güneş paneli kullanılarak elde edilen elektrik enerjisi, ürün maliyeti dışında her hangi bir masraf çıkarmayan, tamamen ücretsiz enerji kaynaklarıdır. Güneş panelleri kullanım amaçları ve kullanım alanlarına göre farklı şekillerde üretilmektedir. Bu modeller arasında en yaygın kullanılan güneş paneli tipi; polikristal güneş panelleridir.


Polikristal güneş panel sistemleri ve özellikleri


Polikristal hücrelerden oluşan güneş panelleri, en çok üretilen ve en çok tercih edilen güneş paneli modelidir. Çok kristalli güneş paneli olarak dilimize çevrilebilen polikristal güneş panelleri, düşük maliyetleri sebebi ile son derece kısa sürelerde fiyatlarını amorti etmektedirler. Çok kristalli yapısı sayesinde, panelin bir bölümünün güneş ışığı ile teması kesilmesi halinde bile, elektrik üretimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Monokristal güneş panellerinde ise, panel yüzeyinin tamamının aynı oranda güneş ışını alması gerekmektedir. Verimliliği tek silikon kristalden imal edilen monokristal güneş paneline oranla daha az olan çoklu silikon kristalden imal edilen polikristal güneş panelleri, daha düşük maliyetleri sebebi ile uzun vadede, daha avantajlı ve daha kısa süreli fiyat amortisi olanağı sunmaktadır. Evlerin çatısına veya uygun konumda her hangi bir noktaya kurulacak güneş paneli sayesinde, ilk maliyet masrafı dışında her hangi bir harcama gerektirmeden elektrik üretimi, elektrik depolaması ve kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu yolla üretilen elektrik enerjisi hem daha ucuz olmakta, hem de daha çevre dostu bir üretim elde edilebilmektedir. Elektrikle çalışan tüm aletlerde kullanılabilen elde edilen enerji, fosil yakıtlarla elde edilen enerjiye göre, çevresel etkenleri olumsuz etkilememesi sebebi ile tercih edilmektedir. Fotovoltaik panel olarak da adlandırılan güneş panelleri (solar panel) 50 yıla varan kullanım ömürleri ile son derece mantıklı yatırımlar olarak görülmektedir.


Polikristal güneş panelleri ve ekonomik polikristal güneş panelleri


Güneş paneli teknolojilerinde kullanılan yöntemlerin başında gelen polikristal güneş panelleri, en çok tercih edilen panel modellerinin başında gelmektedir. Bunun sebeplerinden en belirgin olanı ise, bu tip panellerin maliyetlerinin daha düşük olmasıdır. Kullanım, üretim bakımından diğer panellerle arasında fark bulunmayan polikristal güneş panelleri, üretim teknolojilerinin maliyetlerinin düşük olması sebebi ile piyasa fiyatlarının düşük olduğu panel modelidir. Bu tip güneş panellerinin yerleştirileceği konumun belirlenmesi en önemli hususların başında gelmektedir. Ülkemiz coğrafyası solar enerji panelleri için son derece uygun konumlardan biridir. Rüzgâr enerjisi, hidrolik enerji ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye eğilimin artması ile birlikte, güneş enerji panellerinin önemi daha çok anlaşılmaktadır. Kullanılan güneş enerji paneli ile çok kısa sürelerde ilk yatırım maliyetinin amorti edilmesi mümkün olmaktadır. Bu süre sonrasında ise, tamamen masrafsız ve bedava elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir. Başta aydınlatma olmak üzere birçok farklı amaçla kullanılabilen elektrik enerjisi, düşük masraflar sonrası her hangi bir ödeme gerektirmeden sağlanabilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi oranında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Bu tip enerji kaynaklarının balında ise sonsuz enerji kaynağı olan güneş gelmektedir. Güneş paneli kullanarak hem çevreye zarar vermeden elektrik enerjisi elde edilebilmekte, hem de bedava elektrik enerjisi üretilmesi oldukça kısa bir süre sonra sağlanabilmektedir.