Monokristal Güneş Paneli

Göster:
Sırala:

Lexron 205 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.050,00TL KDV Dahil: 1.050,00TL

Lexron 340 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yeni Ürünler

Lexron 340 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.600,00TL KDV Dahil: 1.600,00TL

Lexron 375 Watt Half Cut Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yeni Ürünler

Lexron 375 Watt Half Cut Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.850,00TL KDV Dahil: 1.850,00TL

Lexron 450 Watt Half Cut Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yeni Ürünler

Lexron 450 Watt Half Cut Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

2.200,00TL KDV Dahil: 2.200,00TL

Tommatech 200 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

Tommatech 200 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.090,00TL KDV Dahil: 1.090,00TL

Tommatech 330 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

Tommatech 330 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.700,00TL KDV Dahil: 1.700,00TL

CWT 330 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli ürün görseli Yakında Gelecek

CWT 330 Watt Perc Monokristal Güneş Paneli

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

1.700,00TL KDV Dahil: 1.700,00TL

Monokristal Güneş Paneli kategorisi görseli

Monokristal Güneş Paneli kategorisindeki ürün fiyatları

Monokristal Güneş Paneli kategorisine uygun ürünler ve fiyatları

Monokristal güneş paneli, solar sistemler 'de yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük ışıkta yüksek performans, uygun fiyat için ziyaret edin. Günümüzde güneş panelleri iki farklı hücre tipine göre sınıflandırılır. Bunlardan birincisi polikristal solar hücre yapılı güneş panelleri, diğeri ise monokristal solar hücre yapılı güneş panelleridir. Günümüzde yaygın olarak polikristal hücreli güneş panelleri üretilmektedir. Yukarıda polikristal güneş panellerini anlatırken değindiğimiz gibi monokristal güneş panelleri, yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve  bundan dolayı monokristal yapılı paneller yüksek verimlilikle çalışırlar. Monokristal güneş panellerinde performans oranları % 15-20 oranındadır.  Monokristal güneş panelleri daha verimli olduğundan sıklıkla uzay istasyonlarında, uydularda da ve ileri teknoloji ürünlerinde kullanılır.  Monokristal solar panelin en büyük dezavantajı daha pahalı olmasıdır.


Güneş enerjisini kullanılan hücreler sayesinde elektrik enerjisine çeviren teknolojik ürünlere güneş paneli denilmektedir. Güneş panelleri iki ana sınıfa ayrılmaktadır, bunlar; monokristal güneş paneli ve polikristal güneş paneli olarak adlandırılmaktadır. Monokristal güneş panelini Türkçe ve daha anlaşılır bir tabirle açıklamak gerekirse; tek hücreden oluşan güneş paneli demek daha uygun olacaktır. Monokristal (mono-Si) güneş panelleri, verimlilikleri; %15 ile %18 arasında değişen ürünlerdir. Polikristalli güneş panellerinde nazaran verimlilikleri daha yüksek olan bu tip güneş panelleri, uzun süreli yatırımlar için daha ideal panellerdir. Diğer güneş paneli tipine oranla biraz daha pahalı olan bu tip güneş panelleri; ortalama 4 ila 6 yıl sonra maliyetlerini amorti edebilmektedirler. Kristal silisyum maddesinden üretilen hücrelerin, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmesi prensibiyle çalışan güneş panelleri, doğru noktalara konumlandırılması sureti ile son derece ekonomik ve pratik elektrik ihtiyacı karşılayabilme özelliğine sahip olabilmektedirler.


Monokristal güneş paneli sistemleri ve ekipmanları


Fotovoltaik (güneş pili), güneş enerjisini elektrik enerjisine çevrilerek depolanmasında kullanılan teknolojik ürünlerdir. Bu pillerin kapasiteleri artıkça ebatları da büyümektedir. Kristal silisyum elementinden imal edilen güneş hücrelerinin yer aldığı güneş panelleri; monokristal ve polikristal (tek kristal hücre ve çok kristal hücre) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha ekonomik olması sebebi ile hem ülkemizde hem de tüm dünyada en çok tercih edilen güneş paneli modelinin; polikristalli güneş panelleri olduğu görülmektedir. Monocrystalline Silicon Solar Module olarak bilinen güneş paneli, en verimli güneş paneli modelidir. Monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panellerine oranla daha pahalı ürünleridir. Daha verimli elektrik üreten bu ürünlerin, kullanım ömürlerinin daha kısa olması sebebi ile de daha az tercih edilen model olduğu görülmektedir. Genel olarak iki başlık altında değerlendirilen güneş panelleri aslında daha farklı tiplerde bulunabilmektedir. Fakat bu modellerin birçoğunun henüz test aşamasında olduğu veya laboratuvar ortamında oldukları görülmektedir. (saydam güneş paneli vb.). Güneş paneli denilince akla gelen iki tipten biri olan Monokristal güneş panelleri; daha verimli olmaları sebebi ile tercih sebebi olurken, daha pahalı olmaları ve daha kısa ömürlü olmaları sebebi ile de daha çok tereddüt edilen güneş panelleri olmaktadırlar. Kullanım alanları daha dar olan bu tip güneş panelleri, büyük şirketler ve yüksek maliyete önem vermeyen kuruluş veya şahıslar tarafından tercih edilmektedir. Böylece bu tüketici gurubu, daha verimli elektrik enerjisi elde edebilmektedir. Güneş panellerinin kullanılabildiği her ortamda montaja uygundurlar, hücre sayısının fazlalığı oranında büyüyen ebatlara sahiptirler. Elde edilecek elektrik enerjisi, tüm elektrikli aletleri çalıştırmaya uygundur. Solar panel tercihi yapmadan önce, bu panellerin modelleri hakkında bilgi almak, modelleri fiyat ve verim bakımından karşılaştırmak sonucu tercih yapmak gerekmektedir. Böylece her tüketici kendisi için en uygun güneş paneli tercihi yapabilmektedir. Monokristal teknolojisi ile üretilen güneş panellerinin kurulum ve kullanım bakımından, diğer güneş panelleri tiplerinden her hangi bir farkları bulunmamaktadır. İki güneş paneli tipi arasındaki fark yalnızca içerisinde kullanılan teknoloji ile alakalıdır. Daha doğrusu kullanılan hücre tipi sayısı ile alakalıdır.


Monokristal güneş paneli ekipman , model ve fiyatları


Monokristal güneş panelleri, hem ülkemizde hem de tüm dünya genelinde; polikristal güneş paneline oranla daha az tercih edilmektedir. Bu tercih oranının azlığı ise; genel olarak maliyet yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Dezavantajlarının başında maliyet yüksekliği gelse de, kullanım ömürlerinin diğer güneş paneli modeline göre daha kısa olması sebebi ile de daha az tercih edildikleri görülebilmektedir. Güneş panelinin montajında, kurulum için uygun konumunda, kullanımında iki model arasında belirleyici her hangi bir fark bulunmamaktadır. Monokristal güneş panellerinin maliyet yüksekliği ve kullanım ömürlerinin daha kısa olması dışında en belirgin dezavantajlarından biri de; gölge veya farklı güneş ışını engelleyicilerine olan hassasiyetidir. Bu tip güneş panellerinde, panelin ufak bir bölümüne gölge gibi ışın engelleyicilerin gelmesi durumunda, panelin tümünün olumsuz etkilendiği görülmektedir. Bu durumda güneş panelinin tamamına güneş ışınlarının yansıması sağlanmalıdır. Bu da demek oluyor ki, daha temiz ve daha dikkatli kullanım, monokristalli güneş panellerinin olmazda olmazı bir konumdadır. Panel üzerine bölgesel vuracak gölge, bir bölümü kapatacak kar, yaprak, ağaç dalı gibi etkenler ile panelin tamamının etkilenmesi mümkün olmaktadır. Bu da daha hassas ve dikkatli kullanım gerektirdiği anlamına gelmektedir.