Lityum İyon Aküler

Göster:
Sırala:

Orbus Lityum LifePo4 Akü 100 Amper

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

3.400,00TL KDV Dahil: 3.400,00TL

Orbus Lityum LifePo4 Akü 200 Amper  ürün görseli -1% Yakında Gelecek

Orbus Lityum LifePo4 Akü 200 Amper

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

7.490,00TL 7.400,00TL KDV Dahil: 7.400,00TL

Orbus Lityum LifePo4 Akü 100 Amper / 24 Volt Sistem ürün görseli Yeni Ürünler

Orbus Lityum LifePo4 Akü 100 Amper / 24 Volt Sistem

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

6.600,00TL KDV Dahil: 6.600,00TL

Orbus Lityum LifePo4 Akü 200 Amper / 24 Volt Sistem ürün görseli Yeni Ürünler Yakında Gelecek

Orbus Lityum LifePo4 Akü 200 Amper / 24 Volt Sistem

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

13.200,00TL KDV Dahil: 13.200,00TL

Orbus Lityum LifePo4 Akü 100 Amper / 48 Volt Sistem ürün görseli Yeni Ürünler

Orbus Lityum LifePo4 Akü 100 Amper / 48 Volt Sistem

Ekonomik Solar Firma Misyonu : Enerji nakil hattından uzak olan kırsal bölgelerde bulunan ..

13.200,00TL KDV Dahil: 13.200,00TL

Lityum İyon Akü kategorisi görseli

Lityum İyon Akü kategorisindeki ürün fiyatları ve lityum iyon akü kullanım alanları

Lityum İyon Akü kategorisine uygun ürünlerin genel özellikleri, farkları ve kullanılması gereken alanlar

Güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemleri geliştikçe, alternatif depolama sistemleride değişmektedir. Eskiye göre daha uzun ömürlü ve fazla şarj edebilme kapasitesi oluşturmak için, elektrikli araçlarda, cep telefonlarında veya dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum akü veya diğer adı ile lityum piller artık yenilenebilir enerjisi sistemlerininde vazgeçilmezi.  Lityum iyon piller yeni yeni hayatımıza girselerde aslında çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Lityum iyon aküleri 1912 yılında Gilbert N. Lewis tarafından keşfedilmiştir.


Lityum iyon ismi, akünün içerisinde kullanılan kimyasal maddelerden gelmektedir. Akü teknolojisinde kullanılmaya başlanan en yeni ürünlerden biri olan Lityum İyon Akülerin, yaygınlığı giderek artmaktadır. Lityum İyon Akülerle depolanan elektrik, klasik akülere oranla çok daha fazladır. Kullanılan teknoloji sayesinde hafif ve oldukça küçük boyutlarda olan bu aküler, yer tasarrufunda da büyük pay sahibidirler. Hibrit otomobillerde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında, telekomünikasyon teknolojisinde ve daha birçok alanda kullanıma uygun akülerdir. Elektrikli araçlarda da kullanıma en uygun akülerden biri, Lityum İyon akülerdir. Bu akü modelleri ufak ve hafif yapılarına rağmen, en yüksek enerjiyi veren akülerdir. Çevrim ömrü ve enerji kalitesi bakımında da, Lityum İyon aküler diğer modellere oranla daha avantajlıdır.lityum iyon akü ve solar sistemlerCep telefonları, akıllı telefonlar ve laptoplardan hatırlayabileceğimiz Lityum İyon teknolojisi, bu cihazların da bataryalarında kullanılmaktadır. Bu sayede çok daha ufak ebatlarda, çok daha fazla enerji depolanması sağlanabilmektedir. Aynı teknoloji akülerde de kullanılarak, belirtilen olumlu özelliklerden yararlanılabilmektedir. Lityum İyon akülerin şarj tutma süreleri oldukça yüksektir. Bunun yanında kapasiteleri de büyüktür. Bu cihazların küçük ve hafif fiziksel yapıları sebebi ile özellikle tekerlekli sandalye gibi araçlarda en çok tercih edilen akü modellerinden biri olduğu görülmektedir. Kurşun asit akülere oranla, kullanım ömürleri iki kat fazla olan bu aküler, kıs aşurede aradaki fiyat farkını amorti eden ürünlerdir. Diğer akü modellerine kıyasla çok daha hafif bir yapıda olan Lityum İyon aküler, taşınması zor ortamlarda tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir.


Hızlı şarj özellikleri sayesinde zamandan tasarruf, hafif olmaları sayesinde ise pratik taşınabilme özelliklerine sahiptirler. Lityum iyon akülerin jel akülere kıyasla en belirgin dezavantajı, olumsuz ortam koşullarına karşı daha az dayanıklı oluşlarıdır. Li-İon adıyla da tanınan bu aküler, hızlı şarj olabilme özellikleri ile tercih edilmektedir. Elektrikli aletlerin kullanım sıklığı ve kullanım alanları artması ile birlikte, hemen hemen her yerde bu aletlere ihtiyaç duyulabilmektedir.


Şebeke elektriğinin bulunmadığı yerlerde elektrik ihtiyacının karşılanması amacı ile aküler kullanılabilmektedir. Lityum İyon Aküler de bu ihtiyacı karşılayan özelliklerde teknolojik ürünlerdir. Hafif oluşları ve hızlı şarj edilebilme özellikleri sayesinde tercih edilirler. Ayrıca bu akülerde hafız sistem kullanılmadığı için, tamamen boşalmadan şarj edilebilme özelliğine sahiptirler. Bu akülerin şarj olma süreleri oldukça kısa, deşarj olma süreleri ise bir o kadar uzundur. Bu sebeple son derece kullanışlı ve ihtiyacı karşılayacak özelliklerde akü modelleri oldukları görülmektedir.güneş enerji sistemlerinde lityum iyon akü kullanımının avantajlarıLityum İyon Akülerin tüketicilere sunduğu çeşitli avantajlı yanlar sıra, diğer modellerle kıyaslandığında dezavantajlı özellikleri de bulunmaktadır. Bu akülerin hemen hemen her ortamda kullanılabildikleri gibi, olumsuz ortamlara uygunluklarının jel akülere oranla çok daha az oldukları görülmektedir. Bunun yanında, jel akülere oranla maliyetleri çok daha düşüktür.


Enerji üretimi sonrası depolanması gerektiğinde, tüketicilerin akü seçimlerini dikkatli şekilde yapmaları gerekmektedir. Öncelikle elektriği nerelerde kullanılacağı, dış ortam mı, iç ortam mı, hava şartları, titreşim durumu gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra aküden sağlanan elektriğin hangi cihazlarda kullanılacağı, bu cihazların elektrik ihtiyacı ve hassasiyet durumları dikkate alınmalıdır. Fiyat maliyet hesaplaması da yapıldıktan sonra uygun akü modeli belirlenmelidir.


Çeşitli avantajları sebebi ile Lityum İyon akülerin kullanım alanları ve kullanım sıklıkları artmaktadır. Kurşun asit akülerle kıyaslandığında, daha uzun süreli enerji depolama özelliğine ve daha uzun süreli deşarj olabilme özelliklerine sahip oldukları görülmektedir. Ayrıca Lityum İyon aküler, tam şarj süreleri de oldukça kısa akü modelleridir.