Çatı Güneş Enerjisi Santrali Nasıl Kurulur ve Maliyet Analizi

Çatı Güneş Enerjisi Santrali Nasıl Kurulur ve Maliyet Analizi

Güneş Enerjisi Sistemleri

 

Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına talep hızla artmaktadır. Hem ülkemizde hemde gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşan altarnatif enerji kaynakları arasında güneş enerjisi sistemleri gösterilirler. Gelişmekte olan ülkelerin ağırlık verdiği bir konuda, ev, fabrika, çiftlik gibi bireysel veya kurumsal tüketicilerin çatılarına kurulacak güneş enerjisi santralleridir. Bu santraller hem öz tüketim amacı ile elektrik ihtiyacını karşılayabilirler hemde üretilen fazla elektriği devlete satabilirler. Bu yazımızda çatı üstü güneş enerjisi santrali detaylı incelemesini yapacağız.


İncele
Güneş Paneli ve Rüzgar Türbini Sistemlerinde Bayilik Veriyoruz !

Güneş Paneli ve Rüzgar Türbini Sistemlerinde Bayilik Veriyoruz !

Güneş Enerjisi Sistemleri

Ülkemizde yenilenebilir enerji sektöründe hızla artan talep doğrultusunda, bu sektöre olan ilgi hızla artmış ve yeni iş imkanlarının doğmasına sebeb olmuştur. EkonomikSolar.com firmasının da merkez markası olan Gökyüzü Yatırım Yenilenebilir Enerji firması, sektöre yeni adım atmak isteyen girişimcilere bayilik fırsatı veriyor. Güneş Paneli ve Rüzgar Türbini Sistemlerinde bayilik alarak sizde yerinizi ayırtın. Güvenilir ürün yelpazesi, rekabetçi fiyat avantajı ve sağladığı teknik destek ile birçok firmanın sunmadığı desteği size sunuyoruz. 


İncele
Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama ve Dalgıç Pompa Çalıştırma

Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama ve Dalgıç Pompa Çalıştırma

Güneş Enerjisi Sistemleri

Dalgıç pompalar bildiğiniz gibi yaygın olarak trifaze yani sanayi elektriği ile çalışmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan trifaze dalgıç pompaları özel olarak üretilmiş solar sürücü ( inverter ) ile çalıştırmak mümkündür. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerinde, güneş paneli ve solar sürücü seçimi çok önemlidir. Güneş panelinin ürettiği doğru akım elektrik, özel olarak seçilmiş ve sisteme dahil edilmiş solar sürücü üzerinden trifaze elektriğe çevrilir. Böyle sistemlerde akü kullanılmamaktadır. Sadece güneş panelleri, solar sürücü ( inverter ) ve pano mevcuttur. Bu yüzden dalgıç pompa, güneş olduğu sürece çalışmaktadır. Ülkemizde güneş enerjisi ile sulama sistemleri  ortalama 7 saat çalışmaktadır. 


İncele
Ev Tipi Rüzgar Türbini Montajı Nasıl Yapılır

Ev Tipi Rüzgar Türbini Montajı Nasıl Yapılır

Rüzgar Türbini Ve Rüzgar Gülü

Şebeke hattından uzakta bulunan bağ evi, hobi bahçesi veya çiftlik gibi yerlerde çok yaygın olarak ev tipi rüzgar türbini sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler yaygın olarak tek başına değil, güneş panelleri ile birlikte kullanıldığında daha sağlıklı performans veriyorlar. Bunun sebebini diğer makalelerimizde açıklamaya çalışacağız. Bu makalemizde almış olduğunuz rüzgar türbinin nasıl olması gerektiği ve montajının nasıl yapılacağını ele almak istiyoruz. 

Öncelikle rüzgar türbininizin modeline ve gücüne karar verdikten sonra, vermiş olduğunuz rüzgar türbinin sürekli rüzgarla mücadele edeceği ve belli zamanlarda şiddetli fırtınalara maruz kalacağını bilmeniz çok önemlidir. Bu yüzden rüzgar türbini hem kendisi çok sağlam yapıda olmalı, hemde sizin kullanacağınız direk, plaka, çelik halatta aynı kalitede ve dirençte olmalıdır. 


İncele
Güneş Paneli Nedir ve Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadardır ?

Güneş Paneli Nedir ve Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadardır ?

Solar Ve Güneş Paneli

Güneş paneli yani diğer adı ile solar panel, yeryüzüne düşen güneş ışıklarını elektrik enerjisine dönüştürürler. Güneş paneli içerisinde bulunan solar hücreler sayesinde, üzerine düşen güneş ışığını emerek elektrik enerjisine dönüştürürler. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir.


İncele
Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti Ne Kadar ?

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti Ne Kadar ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Birçok kişi güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. İşte bu yazı tam size göre. Güneş paneli fiyatları ne kadardır ? Jel akülerin maliyetleri nedir ? Jel Akünün ömürleri ne kadardır ? Bunun gibi aklınızda olan sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız. Keyifli okumalar.


İncele
Air Speed Rüzgar Türbini Nedir ve Nasıl Montajı Yapılır ?

Air Speed Rüzgar Türbini Nedir ve Nasıl Montajı Yapılır ?

Rüzgar Türbini Ve Rüzgar Gülü

Air Speed rüzgar türbini, 100 Türkiye'de üretilen yeni nesil yerli üretim bir rüzgar türbinidir. Yeni geliştirilen tasarımı ile birlikte zorlu koşullar altında bile tam performans ile çalışmayı başaran bir modeldir. Diğer 500 Watt rüzgar türbini modellerine göre yeni geliştirilen alüminyum gövdesi sayesinde ısı yalıtımı daha üstün konuma ulaşmıştır. Böylece şiddetli fırtınalarda bile içerisindeki altarnatörün aşırı ısınmasının önüne geçilmiş oluyor. Jeneratörün bulunduğu mil, paslanmaz çelikten yapılmıştır ve iki kapsüllü ve daimi yağlamalı rulman yatağında çalışır. Rüzgar türbinin ön yatağında, özel bir sürtünmesiz sızdırmazlık diski nem ve tozun nüfuz etmesini önler. 


İncele
Esnek Solar Panel veya Güneş Paneli Nedir

Esnek Solar Panel veya Güneş Paneli Nedir

Esnek Güneş Paneli Ve Solar Panel

Yarı esnek güneş panelleri mevcut güneş panellerine göre daha hafif ve esnek bir malzemeden yapılan solar panellerdir. Genellikle tekne, marin, elektrikli bisiklet gibi tasarımı önemli alanlarda kullanılan bir ürün olup, eğimli çatılar içinde önemli bir avantaj sağlamaktadır. Sıradan güneş panellerinin eğimli yüzeylerde montajının zor olduğu projelerde, esnek güneş panelleri çatının izolasyonuna hasar vermeden montajı yapılabilir. 


İncele
Güneş Paneli ile Elektrik Üretip Devlete Satmak

Güneş Paneli ile Elektrik Üretip Devlete Satmak

Güneş Enerjisi Sistemleri

Ülkemizde yenilenebilir enerji sistemlerine artan talep ile birlikte hükümet bir dizi yeni kolaylıklar açıklamaya başladı. Böylece vatandaşlar evlerinin çatılarında güneş enerjisi panelleri ile elektrik üreterek devlete elektrik satabilecekler. Böylece hem elektrik tasarrufu sağlayarak maliyetlerini düşürebilecek hem de yenilenebilir enerji sistemini bir kazanç haline getirebilecek.


İncele
Ev Aletleri Ne Kadar Enerji Harcar ?

Ev Aletleri Ne Kadar Enerji Harcar ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Yenilenebilir enerji sistemi kullanıyorsanız çalıştırdığınız cihazın ne kadar güç tükettiğini bilmek çok önemlidir. Güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemleri şebeke elektriği gibi sınırsız bir kaynak olmadığından dolayı, günlük enerji hesabı yapabilmeniz için size aşağıdaki tabloyu hazırladık. Aşağıda ki tabloyu inceleyerek sizde evinizde günlük kaç kw enerjiye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

 


İncele
Ev İçin Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Olur ?

Ev İçin Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Olur ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Ev için güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemleri, şebeke enerji hattından uzak olan alanlarda yaygın olacak kullanılmaya başlanmaktadır. Şebeke hattından uzak ve ürettiği elektriği akülerde depolayan sistemlere off-grid güneş enerjisi sistemi adı verilmektedir. Azalan maliyetler ve avantajlı kurulum fırsatları ile birçok çiftçi ve yatırımcı ülkemizde de güneş enerjisi sistemlerine önem vermeye başlamıştır. Aşağıda size güneş enerjisi sistemleri için ürünleri ve ürünlerin montajı ile ilgili bilgiler vereceğiz. 


İncele
Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Nedir ?

Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Nedir ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemi günümüzde giderek yaygınlaşmakta ve kullanım alanını genişletmektedir. Bunun en büyük örneği ise tarımsal alanda güneş enerjisi kullanımının hızla yaygınlaşması ve tercih edilmesidir. Özellikle şebeke elektriğinin bulunmadığı tarlalarda mazot ile sulama son derece maliyetlidir. Bunun için geliştirilen solar dalgıç pompalar ile en az maliyetle tarlanızı sulayabilirsiniz. Solar pompalar güneş enerjisinden aldığı enerjisi sürücü vasıtası ile doğrudan pompayı çalıştırmak için kullanılır. Güneş Enerjisi ile sulama sistemlerinin alternatif seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler sizin sulama yapmak istediğiniz alandan, kuyunuzun derinliğine ve saatte almak istediğiniz su miktarına göre değişmektedir. Genellikle bahçe tipi sulama alanlarında yaygın olarak ufak DC pompalar kullanılırlar. Daha büyük dekarlı tarlayı sulamak ve saatte daha fazla suya ihtiyaç olan sulama sistemlerinde genellikle trifaze sistemler tercih edilirler. Bu sistemler daha büyük güce ihtiyaç duyarlar ve maliyetleri DC pompalara göre daha yüksektir. Gecede sulama ihtiyacı duyan sulama sistemlerinde akü kullanmak mümkündür. Bunun için monofaze pompa ve şebeke elektriği üreten inverter kullanılmalıdır fakat bu sistemlerin dezavantajıda vardır. Birde altarnatif olarak seyyar güneş enerjisi ile sulama yapmak mümkündür. Bu sistemler genellikle römork üzerine kurulmuş güneş panellerinden oluşmaktadır ve birçok tarlayı dolaşarak sulama yapmak mümkündür. Seyyar güneş enerjili tarla sulama sistemleri,  sabit sistemlere göre daha maliyetli olmasına rağmen komşu tarlalara kiraya vermek bile mümkündür.


İncele
Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Sistemleri

Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından dünyanın en verimli ülkeleri arasında gösterilmektedir. Bulunduğumuz coğrafi konumun avantajı, ileride ülkemizi hem rüzgar enerjisi hem de güneş enerjisi santralleri yönünde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi haline getirebilecek bölgededir. Ülkemizde sadece güneş enerjisinden 380 milyar kwh/yıl elektrik üretebilecek potansiyel mevcuttur. Avrupa ülkelerinde güneşlenme sürelerinin kısa olmasına rağmen, güneş enerjisi sistemleri hızla yaygınlaşmaya başlamış ve ülke yatırımcıları yatırım yaptıkları güneş santrallerine hibe hakkı kazanmıştır. Bu kadar düşük güneşlenme potansiyeline sahip Almanya, yapmış olduğu hibe programları sayesinde dünyanın en gelişmiş güneş enerjisi sistemi alt yapısına sahip ülke konumuna yükselmiştir.

Ülkemizin güneşlenme potansiyeli yapılan araştırmalara göre tüm yıl boyunca Almanya’nın iki katı kadar daha yüksektir. Türkiye bölgesinin avantajı ile güneşlenme süreleri çok yüksek ülkeler arasında gösterilmektedir. Türkiye’de en uzun güneşlenme süresi Temmuz ayında gerçekleşmektedir. Türkiye’nin en temmuz ayında ki güneşlenme süresi 11.3 saat olarak ölçülmektedir.

Elektrik piyasalarında lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelikte yapmış oldukları yeni düzenleme ile birlikte lisans gereği duymadan üretilebilecek kurulu güç kapasitesi, 500 KW’tan 1MW’a yükselmiştir. Böylece yatırımcılar 1 MW’a kadar güneş enerjisi santrallerinde şirket kurmaya veya lisans almaya gerek duymadan elektrik üretimi yapabilecekler. Aynı zamanda hükümetin belirlediği politikalar çerçevesinde, yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kazandırılması yönünde güneş enerjisi santrallerinin ürettiği elektriğe devletten 10 yıl alım garantisi veriyor. Böylece yapmış olduğunuz yatırıma devlet ‘’güneş enerjisi ile üretilen elektriği aksaklık olmadan 10 yıl boyunca alacağını taahhüt  ediyor. ‘’


İncele
Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Nedir ?

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Nedir ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Şebeke enerjisinin bağlanamadığı, enerji nakil hattından uzak olan yerlerde kullanılan en ekonomik yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu zamanlarda sistemdeki elektrik ihtiyacı karşılanır ve üretilen fazla elektrik akülerde depolanır. Güneş ışınlarının olmadığı zamanlarda ise enerji, akülerde depolanan enerji ile karşılanır. Günümüzde off-grid sistemler nakil hattından uzak olan bağ evi, çiftlik gibi yerlerde hem ekonomik, hem de bedava olmasından dolayı yaygın tercih edilir.


İncele
İnverter Nedir ?

İnverter Nedir ?

Modifiye Ve Tam Sinüs İnverter

İnverter doğru akımı ( DC Volt ) alternatif akıma ( AC Volt ) çeviren cihazdır. Güneş enerjisi sistemlerinde, güneş panelleri doğru akım ürettiği için bu enerji akülerde depolanır. Akülerde depolanan 12 volt, 24 volt veya 48 volt doğru akım ( DC Volt ) inverter sayesinde 230 volt altarnatik akıma ( AC Volt ) çevrilir.  Solar sistemlerde kullanılan inverterler ikiye ayrılırlar. Bunlardan birincisi On-Grid inverterdir. On-Grid inverterler lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde, üretilen elektriği dönüştürmede kullanılır. Üretilen elektrik depolama ihtiyacı olmadan şebeke gerilimine dönüştürülür ve dağıtım şirketine iletilir. İkinci inverter çeşidimiz ise Off-Grid inverterdir. Off-Grid ( Ada ) sistemlerinde kullanılan inverterler şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde yaygın olarak kullanılırlar ve onlarda kendi içlerinde ayrım gösterirler.  Off-Grid inverterler iki şekilde çıkış dalgası üretirler. Bunlarda birisi modifiye sinüstür diğeri ise tam sinüs.


İncele
Jel Akü Nedir ?

Jel Akü Nedir ?

Güneş Enerjisi Sistemleri

Jel ( GEL ) akü güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. Jel akülerin diğer akülerden farklı özelliği saf su ilavesi gerektirmemesidir. Böylece jel aküler bakım gerektirmezler. Jel akülerin en büyük avantajı ‘’ derin deşarj ‘’ olma özelliğidir. Jel aküler, sulu akülere göre daha fazla deşarja dayanıklıdır. Sulu akülerde deşarj oranı sadece 25’tir. Jel akülerde ise deşarj oranı 75 civarındadır. Jel aküler son noktasına kadar deşarj olduğunda içerisinde bulunan kimyasal yapısı zarar görmeden yeniden şarj olmaktadır fakat aynı işlemi sulu veya kuru akülerde yaptığınızda içerisinde bulunan kimyasal madde zarar görecektir. Her işlemde hasar alan kimyasal madde sebebi ile sulu ve kuru akülerin ömrü çok kısa olacaktır ve beklenen performans elde edilemeyecektir. Jel aküler zorlu şarj ve deşarj koşullarına en dayanıklı akülerdir.


İncele
Rüzgar Türbini veya Rüzgar Gülü Nedir ?

Rüzgar Türbini veya Rüzgar Gülü Nedir ?

Rüzgar Türbini Ve Rüzgar Gülü

Rüzgâr türbinleri, hava akımlarındaki kinetik enerjiyi, mekanik enerjiye dönüştürür. Kanatların dönmesi ile oluşan mekanik enerjiyide içerisinde bulunan jeneratör sayesinde elektrik enerjisine dönüştürler.  Şebeke elektriğinin olmadığı, bağ evi, çiftlik, yazlık evler gibi yerlerde kullanılan rüzgar türbinleri, ürettiği elektriği depolamak için akülere ihtiyaç duyarlar.

Rüzgar türbinlerinin montajında yer seçimi çok önemlidir. Ev tipi rüzgar türbini kurulumu yapmadan önce montaj yeri analizinin tespitinin iyi yapılması gerekmektedir. Rüzgar yönü, rüzgar şiddedi ve rüzgarın önünü kesecek birşeyin olmaması verimi arttıracaktır.


İncele
Şarj Regülatörü Nedir ?

Şarj Regülatörü Nedir ?

Şarj Regülatörü Ve Kontrol Cihazı

Güneş enerjisi sistemi ile üretilen voltaj değeri güneşin gün içindeki konumuna veya havanın bulutlu olmasına göre değişiklik göstereceği için, güneş panelleri ile jel aküler arasına mutlaka şarj regülatörleri koyulmalıdır. Şarj regülatörü veya diğer adı ile şarj kontrol cihazının görevi güneş panellerinden üretilen doğru akımı regüle ederek, akülere iletmektir. Böylece şarj regülatöründen her zaman sabit voltajda elektrik akülere gidecektir. Şarj regülatörleri kullanılmadan güneş paneli ile jel akü birbirine bağlanırsa akülerin ömrü kısalacaktır ve kullanılamaz hale gelecektir. Şarj regülatörünün bir diğer görevi akülerin doluluk oranını ölçmek ve sistemi denetlemektir. Aküler kapasiteleri kadar dolduğunda şarj kontrol cihazı akülere elektrik gitmesini kesecek ve akülerin aşırı şarj olmasını engelleyecektir.


İncele
Güneş Paneli Nedir ?

Güneş Paneli Nedir ?

Solar Ve Güneş Paneli

Yeryüzüne düşen güneş ışığının enerji miktarı, günümüzde kullandığımız dünya enerji miktarının tam 10 bin katıdır. Bu yüzden insanoğlu enerji ihtiyacını karşılamak için dünyaya gelen güneş ışınlarının sadece 0,01’ini verimli kullanması yeterlidir. Güneş panelleri de, dünyaya gelen güneş ışıklarını elektriğe çevirirler. Güneş paneli üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşur. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir. Günümüzde güneş panelleri iki farklı hücre tipine göre sınıflandırılır. Bunlardan birincisi polikristal solar hücre yapılı güneş panelleri, diğeri ise monokristal solar hücre yapılı güneş panelleridir. Günümüzde yaygın olarak polikristal hücreli güneş panelleri üretilmektedir.  Polikristal paneller , monokristal güneş panellerine göre potada çekme prosesi işlemi gerektirmediğinden daha uygun maliyetlidir. Polikristal güneş panellerinde silikon ham haldeyken eritilir ve kare hücre haline getirilir. Böylece polikristal solar hücre yapılı güneş panelinin üretim maliyeti, monokristal hücre yapısına göre daha uygundur. Polikristal güneş panelleri, düşük maliyetli olduğundan daha yaygın üretime sahiptir.  Fakat polikristal güneş panellerinin verimliliği, monokristal ile kıyaslandığında daha düşüktür.  Polikristal güneş panellerinin verimliliği genellikle 13-16 oranındadır.


İncele
Güneş Enerjisi Sistemleri | Malzemeleri

Güneş Enerjisi Sistemleri | Malzemeleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Ekonomik Solar doğal enerji üreten rüzgar türbini, güneş paneli gibi elektrik üretimini karşılayabilmek için yenilenebilir enerji tesisi kurulumu yapıyor.


İncele